Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu ogłasza nabór wniosków do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
CEL I ADRESACI PROGRAMU
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu
w życiu społecznym.
Adresatami programu są dzieci od ukończenia 2 roku życia do 16 roku życia z orzeczeniem
o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji
i edukacji oraz osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne).
W ramach uzyskanego dofinansowania, usługi asystenckie dla mieszkańców Bytomia planuje się dla:
- osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
z niepełnosprawnością sprzężoną; - osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osób z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- dzieci od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością
w różnych strefach życia, w tym:
- wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
- wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
- wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
- wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się
z otoczeniem.
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:
1. posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach
i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub
2. posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub
3. wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego.
W przypadku, gdy usługi asystencji osobistej będą świadczone na rzecz małoletnich, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, wymagane są także:
1) informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego;
2) informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru;
3) oświadczenie o państwie lub państwach, w których osoba zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, oraz przedłożenie informacji z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi;
4) pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka
z niepełnosprawnością.
W pierwszej kolejności asystentem może zostać osoba wskazana przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego. Na potrzeby Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.
Przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia się potrzeby:
- osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich;
- osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia osób bliskich.
Rekrutacja do Programu rozpoczyna się 18 listopada 2024 r. i będzie trwała do 6 grudnia 2024 r. Do Programu zostaną przyjęte osoby, które spełniły kryteria formalne uczestnictwa w Programie. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o zakwalifikowaniu do Programu może decydować kolejność złożonych kart zgłoszeniowych. Osoby spełniające warunki uczestnictwa, które nie zostały przyjęte do Programu zostaną umieszczone na liście rezerwowej. W przypadku zwolnienia się miejsca w Programie uczestnictwo proponowane będzie osobom z listy rezerwowej.
MOPR w Bytomiu zastrzega sobie możliwość przyznania Uczestnikowi mniejszej liczby godzin wsparcia niż wskazane w Karcie zgłoszenia oraz w stosunku do limitów określonych w Programie.
Osoby zainteresowane udziałem w Programie zobowiązane są do:
- Zapoznania się z zapisami Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
- Złożenia Karty zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
- Złożenia karty zakresu czynności w ramach usług asystencji osobistej do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
- Złożenia kserokopii aktualnego orzeczenia potwierdzającego stopień niepełnosprawności.
- Złożenie klauzuli informacyjnej RODO w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
- Zapoznanie się z klauzulą informacyjna RODO Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
Złożenie Karty zgłoszenia do Programu wraz z wymaganymi dokumentami nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do udziału w Programie.
MOPR zastrzega możliwość weryfikacji spełnienie kryteriów formalnych i merytorycznych również w oparciu o informacje i wyjaśnienia uzyskanie przez pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu podczas wizyty w miejscu świadczenia usług asystencji.
Zainteresowanych mieszkańców Bytomia prosimy o składanie dokumentów:
- osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich 16 w pokoju 102 w godzinach pracy Ośrodka,
- za pośrednictwem poczty (decyduje data stempla pocztowego) na adres Ośrodka.
Więcej informacji pod nr tel.: 32 388 67 22.