Pomoc dla osób niesłyszących i głuchoniewidomych
Osoby głuche i niedosłyszące mające problemy w komunikowaniu się mogą skorzystać z pomocy tłumacza migowego (PJM – polskiego języka migowego). Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu zapewnia kontakt osobisty z tłumaczem języka migowego.
Aby skorzystać z usługi należy zgłosić swoją planowaną wizytę w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Bytomiu co najmniej 3 dni przed tym zdarzeniem (z wyłączeniem sytuacji nagłych):
- bezpośrednio w sekretariacie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu, przy ul. Strzelców Bytomskich 16 (pierwsze piętro, pokój nr 120),
- telefonicznie pod numerem tel. 32 388 67 40,
- za pośrednictwem SMS wysłanego pod numer tel. 570 172 393,
- za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail: sekretariat@mopr.bytom.pl,
- listownie na adres: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu, ul. Strzelców Bytomskich 16, 41-902 Bytom.
Zgłoszenie może być dokonane w sposób dostępny dla osoby uprawnionej, powinno zawierać:
- imię i nazwisko osoby zgłaszającej (uprawnionej) wraz ze wskazaniem terminu i godziny, w której zgłaszający zamierza zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu,
- wskazanie rodzaju sprawy, w jakiej zamierza stawić się w Ośrodku,
- wskazanie sposobu kontaktu (np. numer telefonu, adres poczty elektronicznej).
Osoby uprawnione mają ponadto prawo do skorzystania w kontaktach z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Bytomiu z pomocy osoby przybranej, czyli osoby która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwianiu spraw w podmiotach publicznych.
Pomoc w załatwianiu spraw urzędowych dla osób doświadczających trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, w tym osób niesłyszących, głuchoniemych świadczona jest bezpłatnie.
Informacja o kontraście
Strona została zaprojektowana zgodnie z wymaganiami kontrastu opisanym w Rozporządzeniu Rady Ministrów Krajowe Ramy Interoperacyjności z 12 kwietnia 2012 r.. Wszystkie elementy na stronie spełniają minimalne wymagania kontrastu koloru treści do tła. Powyższe Rozporządzenie ustaliło minimalny kontrast na poziomie 4,5:1.
Zgodność ze standardami
Serwis urzędu został stworzony zgodnie ze standardami W3C w oparciu o mechanizmy ułatwiające osobom niepełnosprawnym dostęp do publikowanych treści:
- HTML5
- WCAG 2.1 AA
Kompatybilność
Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych Window-Eyes, JAWS czy NVDA.
Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy klawiatury jak i myszki.
Wygląd
Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące. Zmiana wielkości czcionki, zmiana kontrastu.
Całość serwisu oparta jest na stylach CSS.
Skróty klawiaturowe
Serwis nie jest wyposażony w skróty klawiaturowe, które mogły by wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.