Gmina Bytom otrzymała dotację z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na realizację Programu pn. „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, który realizowany będzie w ramach środków Funduszu Solidarnościowego w wysokości: 172.584,00 zł
Całkowita wartość: 182.584,00 zł
Realizatorem zadania w imieniu Miasta Bytom jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Bytomiu.
Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usług opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za usługę przyznaną w ramach Programu.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności,
2) osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniem niepełnosprawności albo orzeczeniami traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usług opieki wytchnieniowej.
Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad tą osobą niepełnosprawną:
Aktywność zawodowa, nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej.
- w przypadku osób dorosłych do ubiegania się o wsparcie wymagany jest orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne;
- w przypadku osób do 16 roku życia wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności.
Gmina Bytom przyznaje usługi opieki wytchnieniowej w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, członków ich rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, mieszkających na terenie gminy Bytom.
Przyznając usługę opieki wytchnieniowej gmina bierze pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu. Gmina w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną, która stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia, placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno-wychowawczego czy internatu, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
W ramach uzyskanego dofinansowania, planuje się objąć wsparciem opieki wytchnieniowej następująca ilość uczestników Programu:
- dzieci do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności łącznie - 7 dzieci w wymiarze 188 godz. usług opieki wytchnieniowej na uczestnika programu;
- osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności łącznie - 13 osób w wymiarze 188 godz. usług opieki wytchnieniowej na uczestnika programu;
Maksymalna długość świadczenia formy nieprzerwanego pobytu dziennego wynosi 12 godzin dla jednej osoby niepełnosprawnej. Usługi w formie pobytu dziennego mogą być świadczone w godzinach 6.00 – 22.00.
Limit, nie więcej niż 188 godzin, dotyczy również:
1) więcej niż jednego opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad jedną osobą niepełnosprawną;
2) opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę dla więcej niż 1 osoby niepełnosprawnej.
Usługi opieki wytchnieniowej dla opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad więcej niż jedną osobą niepełnosprawną muszą być realizowane w tym samym czasie, z zastrzeżeniem zapewnienia indywidualnego wsparcia.
W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej, w tym: usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2023 poz. 901 z późn. zm.), inne usługi finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osob Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych (dotyczy m.in. Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2024).
Limit godzin dotyczy godzin usług opieki wytchnieniowej świadczonych w ramach wszystkich programów Ministra w zakresie usług opieki wytchnieniowej.
Druki niezbędne do ubiegania się o wsparcie:
- kopia orzeczenia o niepełnosprawności / stopniu niepełnosprawności (oryginał do wglądu),
- karta zgłoszeniowa,
Osoba niepełnosprawna lub członek rodziny/opiekun sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną ma możliwość samodzielnego wyboru osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej.
Usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone przez rodzinę. Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą
w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością.
Kwalifikacje osób świadczących usługi opieki wytchnieniowej:
- osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej[1], pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta, lub;
- osoby posiadające, co najmniej 6-miesięczne udokumentowane doświadczenie
w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, w tym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami
w formie wolontariatu lub; - Zostaną wskazane przez uczestnika Programu w karcie zgłoszenia do Programu;
W przypadku, gdy usługi opieki wytchnieniowej będą świadczone dla członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednia opiekę nad dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, w odniesieniu do osób, które maja świadczyć usługi opieki wytchnieniowej, wymagane są także:
1) zaświadczenie o niekaralności;
2) informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru;
3) pisemna akceptacja osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, powinno zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna (a wiec nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością.
Zgodnie z zapisami Programowymi ocena posiadania przez osobę doświadczenia
w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami należy do realizatora Programu.
Czynności, które w szczególności wymagają wsparcia przez osobę skierowaną do wykonywania usług opieki wytchnieniowej:
1) czynności samoobsługowe;
2) czynności pielęgnacyjne;
3) w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełniania ról społecznych;
4) w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
5) w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Osoby skierowane do wykonywania usług opieki wytchnieniowej winny posiadać
w szczególności umiejętności dostosowane do rodzaju następujących niepełnosprawności:
1) dysfunkcja narządu ruchu (paraplegia, tetraplegia, hemiplegia; dziecięce porażenie mózgowe; stwardnienie rozsiane; dystrofia mięśniowa; przebyta przepuklina oponowo – rdzeniowa);
2) dysfunkcja narządu wzroku;
3) zaburzenia psychiczne;
4) dysfunkcje o podłożu neurologicznym;
5) dysfunkcja narządu mowy i słuchu;
6) pozostałe dysfunkcje, w tym intelektualne.
Zainteresowanych mieszkańców Bytomia zapraszamy do kontaktu w sprawie uzyskania informacji o Programie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich 16 w pokoju nr 108 (I piętro) lub pod nr tel.: 32 388 67 28, (Pani Agnieszka Szklarz – koordynator Programu).
[1] Zawód asystenta osoby niepełnosprawnej wymieniony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. z 2018 r. poz. 227 z późn. zm.) pod symbolem 341201 w ramach grupy; Pracownicy wsparcia rodziny, pomocy społecznej i pracy socjalnej (symbol 3412)