Cel i opis szczegółowy projektu
Podstawowym założeniem projektu jest zmniejszenie kosztów energii cieplnej i spadek emisji gazów cieplarnianych, a główny cel projektu to zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej w budynku użyteczności publicznej.
Projekt ma osiągnąć efekt:
- ekologiczny,
- energetyczny,
- finansowy.
Projekt wpływa na poprawę świadomości ekologicznej jego użytkowników.
Projekt jest zgodny z przepisami dotyczącymi emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej, a także uregulowaniami krajowymi i regionalnymi w tym zakresie, a w szczególności:
- z Programem ochrony powietrza dla województwa śląskiego, niniejszy projekt jest odpowiedzią na zdiagnozowane zanieczyszczenia powietrza w 5 strefach woj. śląskiego (zgodnie z Programem ochrony powietrza dla terenu woj. śląskiego) a głównie w Strefie Aglomeracji Górnośląskiej, do której należy Bytom. W strefie tej zanotowano ponadnormatywne stężenia pyłu zawieszonego PM10. Obszar przekroczeń stężeń normatywnych pyłu PM10 określonych w wyniku modelowania matematycznego obejmuje całą część Aglomeracji. W obrębie miast Bytom, Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie i Piekary Śląskie obszar przekroczeń objął 100% powierzchni miasta. Realizacja projektu wpisuje się w określone w dokumencie działania niezbędne do przywrócenia stężeń w powietrzu do poziomów nieprzekraczających poziomy dopuszczalne i docelowe.
- z Aktualizacją Programu Ochrony Środowiska dla miasta Bytomia na lata 2012-2015 z perspektywą na lata 2016-2019. Realizacja niniejszego projektu przyczyni się do osiągnięcia zaplanowanego celu ekologicznego.
- z Planem Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Bytom. Założeniem planu gospodarki niskoemisyjnej (PGN) jest zapewnienie korzyści ekonomicznych, społecznych i środowiskowych, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, wynikających z działań zmniejszających emisje, osiąganych m.in. poprzez wzrost innowacyjności i wdrożenie nowych technologii, zmniejszenie energochłonności, utworzenie nowych miejsc pracy, a w konsekwencji sprzyjających wzrostowi konkurencyjności gospodarki.
Wykonanie niniejszego projektu wynika z działań przewidzianych do realizacji w ramach wdrażania planu gospodarki niskoemisyjnej. Sukcesywna i zgodna z warunkami technicznymi termomodernizacja istniejących budynków użytkowych, stopniowe przejście do niskoenergetycznego budownictwa w przypadku nowych inwestycji budowlanych oraz zaostrzanie standardów energetycznych użytkowanego sprzętu elektrycznego pozwoli na obniżenie zużycia energii w budynkach na skalę kilkudziesięciu procent. Zmniejszą się przy tym koszty ogrzewania, które stanowią kluczową pozycję w budżecie. W kierunek ten wpisują się działania związane z ograniczeniem i docelową likwidacją „niskiej emisji”, będące obecnie jednym z głównych działań służących poprawie warunków środowiskowych. Realizacja niniejszego projektu przyczyni się do osiągnięcia zaplanowanych w PGN celów ekologicznych.
Budżet projektu
- Wysokość dofinansowania: 725 620,60 zł,
- Wysokość wkładu własnego: 128 050,68 zł.
W dniu 19 września 2017 r. została podpisana umowa z firmą wykonującą prace związane z dociepleniem dachu budynku, stropu nad ostatnią kondygnacją, stropu piwnicy oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, a także inne prace towarzyszące.
W dniu 20 września 2017 r. została podpisana umowa z firmą wykonującą prace związane z wymianą instalacji c.o. w budynku MOPR.