Jednym z celów projektu Relacja ma MOC – profilaktyka przemocy domowej w Bytomiu jest wdrożenie modelu profilaktyki przemocy domowej. Model ten zakłada współpracę różnych podmiotów i instytucji na rzecz poprawy sytuacji osób zagrożonych występowaniem przemocy. W tym celu została utworzona grupa wdrożeniowa, w skład której wchodzą przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Ośrodka Interwencji Kryzysowej (koordynujący projekt) oraz przedstawiciele przedszkoli miejskich (nr 10, 15, 51, 52, 63), szkół podstawowych (nr 23, 32, 37), Przychodni Lekarskiej „Szombierki”, II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich przy Sądzie Rejonowym w Bytomiu, Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Komisariatu V Policji, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Środowiskowej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Promyk św. Brata Alberta”, Fundacji Rozwoju „PATRIA” oraz Stowarzyszenia Klub Abstynentów "Przyszłość".
Od marca do maja br. członkowie grupy podnosili swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach z przeciwdziałania przemocy. Zajęcia prowadzone były przez pracowników Ośrodka Interwencji Kryzysowej, którzy szkolili m.in. jak rozpoznawać przemoc, jak wdrożyć procedurę Niebieskiej Karty czy jak wspierać osoby doświadczające przemocy. Ze szkoleń skorzystali także bytomscy funkcjonariusze Policji.
Ponadto członkowie grupy od lutego br. spotykają się na comiesięcznych spotkaniach roboczych, podczas których pracują nad stworzeniem Centrum dla Rodzin. Centrum ma stać się platformą współpracy między zaangażowanym w projekt podmiotami i wprowadzić nową jakość w świadczenie usług na rzecz osób zagrożonych przemocą. Osoba zgłaszająca się z swoim problemem do jednej instytucji otrzyma całościowe i celowane wsparcie, ponieważ pracownicy po zapoznaniu się ze sprawą będą mogli podjąć nie tylko własne działania, ale również pokierować tę osobę do odpowiednich placówek, dzięki czemu pomoc zostanie udzielona szybciej i bardziej kompleksowo. Pracownicy wyposażeni w wiedzę z zakresu profilaktyki przemocy będą także bardziej wyczuleni na dostrzeżenie osób, które mogą potrzebować pomocy. Jest to szczególnie ważne w przypadku nauczycieli w przedszkolach i szkołach, którzy mogą już na wczesnym etapie zareagować i wesprzeć dziecko doświadczające przemocy w rodzinie.
Współpraca między podmiotami i instytucjami opiera się na relacjach między ludźmi w nich zatrudnionych. Współpraca jest dobra, jeśli relacje są dobre. Aby było tak również w przypadku podmiotów zaangażowanych w realizację projektu, ich przedstawicielew kwietniu i maju br. wzięli udział w weekendowych wyjazdach integracyjnych. Uczestnicy wyjazdów mieli okazję lepiej się poznać i nawiązać dobre relacje w nieco innych warunkach niż na co dzień. Współpraca była rozwijana poprzez udział w grze terenowej, zajęcia w parku linowym, wycieczkę górską czy udział w warsztatach kulinarnych. Dzięki ciekawym i różnorodnym aktywnościom uczestnicy poznali swoje mocne strony i przekonali się w praktyce, że „relacja ma moc”. Zbudowane podczas wyjazdów relacje już procentują i przekładają się na coraz lepszą współpracę na rzecz realizacji celów założonych w projekcie.