Dobiega końca realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu projekt Relacja ma MOC – profilaktyka przemocy domowej w Bytomiu. Z tej okazji w dniu 26 marca 2024 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie podsumowujące projekt, w trakcie którego zaprezentowane zostały podjęte działania i efekty wdrażania projektu. W wydarzeniu wzięło udział ponad 50 zaproszonych gości – przedstawicieli podmiotów zaangażowanych w realizację projektu oraz pracowników Urzędu Miasta, którzy zostali oficjalnie powitani przez Dyrektora MOPR, Panią Monikę Nykiel.
W pierwszej części spotkania Pani Ewa Kmak – Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej – wygłosiła krótką prelekcję o tym, jak ważne są relacje i jak je pielęgnować w codziennym życiu. Następnie koordynatorka projektu, Pani Agnieszka Kamińska, przedstawiła założenia, cele oraz źródła finansowania projektu.
Dalsza część spotkania poświęcona była działaniom podjętym w ramach realizacji projektu w 3 obszarach tematycznych. Pani Katarzyna Wolf, pełniąca w projekcie funkcję koordynatorki ds. implementacji modelu, opowiedziała o spotkaniach grupy ds. wdrożenia modelu przeciwdziałania przemocy, o wypracowanych narzędziach współpracy, o szkoleniach z zakresu przeciwdziałania przemocy i wyjazdach integracyjnych, czyli o wszystkich działaniach, które dotyczyły współpracy pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w realizację projektu. Pani Agnieszka Kamińska zaprezentowała projektowe formy wsparcia, które skierowane były do społeczności lokalnej, takie jak spotkania planszówkowe, festyny rodzinne, gra miejska, event rodzinny czy konkurs plastyczny dla dzieci. Celem tego drugiego obszaru działania było promowanie wspólnego spędzania czasu i zachęcanie do rozwijania dobrych relacji rodzinnych. Trzeci obszar dotyczący działań na rzecz par i rodzin uczestniczących w projekcie został omówiony przez drugą z koordynatorek ds. implementacji modelu. Pani Dorota Zając opowiedziała o takich formach wsparcia jak konsultacje psychologiczne i seksuologiczne, różnorodne warsztaty dla dorosłych i dzieci podnoszące ich kompetencje i umiejętności, rodzinne wyjazdy i wycieczki integracyjne, warsztaty kulinarne oraz rękodzielnicze, randki dla par oraz wspólne rodzinne wyjścia do alpakarni, na ścianki wspinaczkowe czy do kręgielni. Zaprezentowany został także wywiad z uczestnikiem projektu, który z perspektywy swojej i swojej rodziny opowiedział o korzyściach płynących z udziału w projekcie.
Wszyscy prelegenci zgodnie podkreślili, że największą korzyścią płynącą z projektu są relacje – relacje, które jak w nazwie projektu mają wielką moc. Dzięki relacjom nawiązanym pomiędzy instytucjami i podmiotami otwarły się nowe możliwości współpracy, co przełożyło się na lepsze funkcjonowanie bytomskiego systemu przeciwdziałania przemocy. Zaś relacje, nad którymi pracowali wszyscy odbiorcy działań projektowych, wpłynęły na ich lepsze funkcjonowanie i rozwój społeczny.
Spotkanie podsumowujące odbyło się w ramach realizacji projektu Relacja ma MOC – profilaktyka przemocy domowej w Bytomiu, finansowanego z Funduszy Norweskich i środków krajowych.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.