W styczniu 2023 r. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu rozpoczął realizację nowego projektu pn. „Relacja ma MOC - profilaktyka przemocy domowej w Bytomiu”. Projekt realizowany jest w ramach Programu „Sprawiedliwość” i finansowany ze środków funduszy norweskich i środków krajowych.
Działania projektowe będą realizowane na obszarze Bytomia (w szczególności w dzielnicy Stroszek) przez cały 2023 rok. Projekt skupi się na wczesnej profilaktyce przemocy domowej i będzie częścią pilotażu realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości pn. „Pilotażowe wdrożenie zintegrowanych programów zapobiegania przemocy domowej”. W ramach projektu planuje się stworzenie kompleksowego programu przeciwdziałania przemocy domowej, który będzie opierał się na założeniu, że wczesne reagowanie na zaburzenia relacji między partnerami może się przyczynić do zahamowania zjawiska przemocy. W tym celu MOPR zaprosił do współpracy przy realizacji projektu inne instytucje i podmioty działające w obszarze społecznym, takie jak: szkoły podstawowe, przedszkola miejskie, Policja, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej czy poradnie zdrowia.
W dniu 30 stycznia 2023 r. odbyło się spotkanie informacyjne otwierające projekt, w którym wzięli udział przedstawiciele ww. podmiotów. Koordynator projektu oraz koordynatorki ds. implementacji przedstawili założenia projektu i wdrażanego modelu, szczegółowe informacje nt. planowanych działań oraz sposoby dalszej współpracy na rzecz poprawy sytuacji osób zagrożonych występowaniem przemocy. Zaproszeni goście wysłuchali także prelekcji wygłoszonej przez ekspertkę, panią Lilianę Krzywicką, która mówiła o zjawisku przemocy w rodzinie, jego źródłach i mechanizmach, czy o stereotypach w myśleniu o przemocy. Ekspertka podkreśliła też znaczenie relacji społecznych i ich rolę w zapobieganiu występowania przemocy domowej.
Pracownicy instytucji i podmiotów zaangażowanych w projekt wejdą w skład grupy ds. wdrożenia modelu, która będzie brała udział w cyklicznych spotkaniach oraz szkoleniach z zakresu profilaktyki przemocy domowej.
Wsparciem w ramach projektu objętych zostanie 49 par (małżonków/partnerów) i ich rodzin, dla których przewidziano szereg działań edukacyjnych i integracyjnych, ukierunkowanych na poprawę relacji i integralności rodzin. Uczestnicy projektu będą mieli możliwość skorzystania z różnego rodzaju szkoleń, warsztatów czy porad psychologa. Edukacja będzie połączona z rozrywką – dla uczestników przewidziano wycieczki, warsztaty kulinarne czy wyjścia do kawiarni. Działania te mają na celu poprawę komunikacji w rodzinach, zacieśnianie więzi i budowanie współpracy.
Relacje będą też wspierane w społeczności lokalnej dzielnicy Stroszek. W ramach tego działania planowane są atrakcyjne działania dla rodzin takie jak: gra terenowa, festyn rodzinny czy spotkania z grami planszowymi. Akcjom tym będzie towarzyszyło przekazywanie treści profilaktycznych dotyczących przeciwdziałania przemocy.
Powyższe działania zostaną uzupełnione kampanią społeczną skierowaną do całej społeczności Bytomia. Kampania będzie nastawiona na przekazywanie informacji o wczesnych symptomach przemocy domowej i jej formach. Planowana jest organizacja eventu, podczas którego odbędą się warsztaty dla rodzin promujące wspólne spędzanie czasu, zacieśnianie więzi i budowanie prawidłowych relacji w rodzinie.
Na realizację projektu „Relacja ma MOC – profilaktyka przemocy domowej w Bytomiu” MOPR pozyskał blisko 1,2 mln zł ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Tym samym Bytom znalazł się w gronie kilkunastu gmin w Polsce, które będą testowały pilotażowy program przeciwdziałania przemocy.