Za uczestnikami projektu Relacja ma MOC – profilaktyka przemocy domowej w Bytomiu intensywny czas, który poświęcili na pracę nad wzmacnianiem wzajemnych więzi i rozwijaniem dobrych relacji rodzinnych. 49 par, tworzących związki małżeńskie lub partnerskie, wraz z dziećmi mogło skorzystać z szerokiego wachlarza różnych form wsparcia projektowego, które było skierowane do samych pary, samych dzieci lub całych rodzin. Oferta zajęć była bardzo zróżnicowana, aby każdy mógł wybrać to, co mu najbardziej potrzebne. Wszystkie działania były finansowane z Funduszy Norweskich i środków krajowych.
Wsparcie w podnoszeniu wiedzy i umiejętności
Od września do grudnia odbywały się grupowe warsztaty edukacyjne dla dorosłych. Ich uczestnicy zdobywali wiedzę na temat komunikacji i rozwiązywania konfliktów oraz uczyli się, jak radzić sobie z trudnymi emocjami i stresem, a także jak doskonalić relacje w związku. Osoby będące rodzicami chętnie zaś brały udział w spotkaniach poświęconych tematyce podnoszenia umiejętności opiekuńczo-wychowawczych. Z warsztatów grupowych mogły także skorzystać dzieci uczestników projektu. Specjalnie dla nich w październiku i listopadzie odbyły się zajęcia z psychologiem, który poprzez zabawę wyjaśniał dzieciom, czym są emocje i jak sobie z nimi radzić oraz tłumaczył, jak reagować na agresję i przemoc w swoim otoczeniu.
Wsparcie we wspólnym spędzaniu czasu
Jednak uczestnictwo w projekcie to nie tylko nauka, ale także czas na zabawę i wspólne bycie razem, które są ważnymi elementami budowania dobrych relacji w rodzinach. W ramach tych działań uczestnikom projektu zaoferowano możliwość skorzystania z rożnych rodzinnych atrakcji dostępnych w Bytomiu. Rodziny mogły wybierać pomiędzy wizytą w zagrodzie alpak, wyjściem do kręgielni lub na ścianki wspinaczkowe. Wyjścia te cieszyły się dużym zainteresowaniem i dostarczyły uczestnikom – szczególnie tym najmłodszym – wielu wrażeń. Innym pomysłem na wspólne spędzenie czasu był udział w warsztatach kulinarnych i warsztatach rękodzieła. Pierwsze z nich odbywały się w listopadzie w profesjonalnym studiu kulinarnym, gdzie pod okiem szefa kuchni rodzice wraz z dziećmi przygotowywali pizzę i burgery. Natomiast w czasie grudniowych rodzinnych warsztatów rękodzieła powstały piękne witrażowe choinki i świąteczne gwiazdki.
Ciekawą formą wsparcia była randka par uczestniczących w projekcie. Podczas wyjścia do restauracji uczestnicy mogli spędzić trochę czasu tylko we dwoje i zadbać o siebie i swój związek. Dla części z nich była to pierwsza od dawna okazja do przełamania codziennej rutyny i oderwania się od obowiązków domowych, dlatego bardzo chętnie skorzystali z tej oferty projektowej. Pary mogły zrealizować swoje vouchery randkowe w okresie od sierpnia do listopada.
To jeszcze nie koniec wspierania
Pierwotnie projekt Relacja ma MOC – profilaktyka przemocy domowej w Bytomiu miał trwać do końca 2023 r., jednakże okres jego realizacji został wydłużony do końca marca 2024 r. Oznacza to dobrą wiadomość dla uczestników projektu i ich rodzin – będą mogli korzystać ze wsparcia jeszcze przez trzy kolejne miesiące. Wśród zaplanowanych dla nich na ten czas działań przewidziano m.in. spotkania z psychologiem, spotkania z seksuologiem, rodzinną wycieczkę oraz kolejne warsztaty kulinarne i rękodzielnicze.
Przedłużenie projektu oznacza także kontynuację spotkań planszówkowych – wszystkich chętnych zapraszamy na najbliższe rodzinne granie, które odbędzie się 15 stycznia 2024 r. w Przedszkolu Miejskim nr 15 w Bytomiu (ul. Szymały 122) o godz. 15:30.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z ostatnich działań.