Po nieco ponad 2 latach, zakończył się projekt pn. „Kierunek – lepsze jutro” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu. W projekcie wzięło udział 193 mieszkańców/mieszkanek Bytomia zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, objętych pomocą MOPR. Dzięki dużemu zaangażowaniu kadry projektu, tj. 7 pracowników socjalnych, 2 specjalistek działań środowiskowych oraz specjalisty reintegracji społeczno-zawodowej, uczestnicy/uczestniczki mieli/miały okazję m. in. rozwijać kwalifikacje zawodowe, spędzić czas ze swoimi najbliższymi i otoczeniem lokalnym, brać udział w różnych warsztatach, a także poznać wiele nowych ciekawych miejsc.
W ramach pracy socjalnej i reintegracji społeczno-zawodowej organizowane były spotkania grupowe oraz indywidualne dla uczestników/uczestniczek projektu, na których poruszano zagadnienia o zróżnicowanej tematyce dostosowanej do ich potrzeb. Duże wsparcie w trudnych momentach otrzymali od psychologa, z którym mogli porozmawiać o swoich problemach i wspólnie znaleźć ich rozwiązanie.
Część osób wzięło udział w kursach zawodowych, mających na celu uzyskanie wiedzy teoretycznej i praktycznej, zwiększając tym samym szanse na znalezienie pracy. Były to takie kursy jak: komputerowy ECDL e-Citizen, sprzedawcy z obsługą kasy fiskalnej i terminali kart płatniczych, magazyniera z obsługą wózka jezdniowego z napędem silnikowym, kadry i płace, pomocy kuchennej, prawa jazdy kat. B, opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym. Dwunastu uczestników/uczestniczek odbyło sześciomiesięczne staże zawodowe zdobywając doświadczenie na stanowiskach: sprzątaczka, robotnik, sprzedawca, pracownik biurowy, konserwator terenów zielonych – kosiarz, pracownik gospodarczy, pracownik działu kadr, kucharz.
Specjalistki działań środowiskowych, pracownicy socjalni i uczestnicy/uczestniczki projektu przygotowali 2 spektakle dla dzieci pn. „Rekin na wyspie skarbów” oraz „ZAMKNIĘTE do odwołania!”, w których oni sami zostali aktorami. Wszystkie rekwizyty i stroje zostały również przez nich przygotowane. Występy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród publiczności starszej jak i tej najmłodszej.
Zorganizowano 2 działania środowiskowe o charakterze edukacyjno-integracyjnym dla lokalnej społeczności miasta Bytom pn. „EKO świat to mój świat” oraz „Trzymaj formę – wrzuć to w normę!”. Były one połączone z rodzinnym piknikiem. Łącznie wzięło w nich udział około 300 osób dorosłych i dzieci. Działania miały za zadanie m.in. zwiększyć aktywność poprzez poznawanie innych osób i wspólne doświadczenia, wzmocnić relacje międzysąsiedzkie, a tym samym podnieść poziom integracji społecznej w środowisku lokalnym, zbudować relacje międzypokoleniowe. Wszyscy przybyli na miejsce mieszkańcy Bytomia, mieli okazję posłuchać ciekawych wykładów na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej oraz ekologii i ochrony środowiska. Odbyły się również zajęcia sportowe, gry i zabawy dla rodziców i dzieci, a także zabawy z pianą Bunny Party, spotkanie z alpakami, interaktywny spektakl teatralny oraz wiele innych atrakcji.
Dużym przedsięwzięciem okazała się akcja „pomagamy”, podczas której odświeżono mieszkania Pana Gerarda i Pana Piotra - panów potrzebujących wsparcia dobrych ludzi w trudnej sytuacji życiowej. Efekt bardzo ucieszył samych zainteresowanych, jak i tych którzy bardzo mocno zaangażowali się w pomoc.
W trakcie trwania projektu uczestnicy/uczestniczki brali/brały udział w różnych warsztatach, m. in. szydełkowania i krawiectwa, stolarskich, tworzenia świec, malarskich. Były to również warsztaty ruchowe, takie jak fitness, ćwiczenia na zdrowy kręgosłup czy Nordic Walking. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wspólne wyjścia do kina, teatru czy na kręgle, gdzie mieli okazję poznać się bliżej. W ramach zajęć integracyjno-uspołeczniających uczestnicy/uczestniczki mieli okazję zwiedzić wiele ciekawych miejsc poza granicami Bytomia, w tym: Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, kopalnię Guido w Zabrzu, Palmiarnię w Gliwicach, Planetarium w Chorzowie, a także Zagrodę Żubrów w Pszczynie. Ogromną radość sprawił wszystkim wyjazd na kajaki, gdzie musieli zmierzyć się z nieprzewidywalnością, jaką daje woda, współpracą z partnerem „kajakowym” a także sporym wysiłkiem. Mimo tak wielu wyzwań, radości było co nie miara i wszyscy chętnie by to powtórzyli.
Wszystkich pracowników projektu cieszy fakt, iż 51 uczestników/-czek podjęło zatrudnienie, co jest dużym osiągnięciem.
Bardzo dziękujemy za wkład pracy, jaki włożyli w uczestnictwo w projekcie i życzymy wielu sukcesów.